O wyjątkowej kobiecie w wyjątkowy dzień.

Dzisiaj Dzień Kobiet. Piękne święto, w którym kobiety przechadzają się po mieście z kwiatami w dłoniach na znak, że ktoś je kocha/lubi/szanuje. Ósmego marca obroty każdej kwiaciarni wzrastają o jakieś.. sto procent. Ten dzień do kalendarza nie został jednak wpisany przypadkowo, o czym niektórzy zdają się nie wiedzieć. Święto to zostało bowiem ustanowione jako wyraz szacunku dla kobiet, które walczyły o równouprawnienie oraz poszanowanie praw wyborczych, oraz  społecznych i ekonomicznych. Kto wie, co by się działo, gdyby nie bohaterki walczące o naszą lepszą przyszłość.

Skoro już uderzyłam w patetyczne tony, pójdę jeszcze dalej i przedstawię książkę o niesamowitej moim zdaniem kobiecie, która zdecydowanie zasługuje na wspomnienie i pamięć w Dniu Kobiet. Jest to Krystyna Skarbek, znana bardziej jako Christine Granville. Pierwszy raz przeczytałam o niej w Wysokich Obcasach. Zafascynowana jej życiem, sięgnęłam po książkę “Kobieta Szpieg” autorstwa brytyjki Clare Mulley.

Obrazek

Krystyna Skarbek była najlepszym agentem do zadań specjalnych Brytyjskich Służb Jego Królewskiej Mości, ulubionym szpiegiem Winstona Churchila. Była nieustraszona, brała udział w wielu niebezpiecznych misjach, często narażając swoje życie. Działała w Kairze, we francuskim ruchu oporu (Usilnie starała się działać dla Polski, Ci jednak nie chcieli ryzykować przyjmując ją w swoje szeregi). Była zamężna dwa razy, ale przez całe życie ciągnął się za nią sznur kochanków. Była piękna, a do tego charakterna – swoim urokiem wabiła mężczyzn, co nie raz ratowało jej skórę. Mówi się nawet, że była pierwowzorem postaci Vesper w Casino Royal, pierwszej książce Iana Fleminga o Bondzie (podobno byli kochankami). Uratowała wiele osób od śmierci, a po wojnie dostała wiele odznaczeń za bohaterskie czyny. Po wojnie wciąż odczuwała żądzę przygód, dlatego też nie mogła znaleźć sobie miejsca w nowej powojennej rzeczywistości. Rzucała kolejne prace. Była pokojówką, sprzedawczynią w Harrodsie i w końcu stewardessą na statkach pasażerskich.

Ciekawostką jest, że autorka zbierając materiały do książki napotkała wiele przeciwności. Jednym z nich, był pakt milczenia, który zawarli byli kochankowie Christine Granville. Chcieli chronić jej reputację (i swoją własną, bo wielu z nich miało żony i rodziny). Dlatego też wiele biografii nie zostało w ogóle dopuszczonych do druku, a wiele historii pominiętych lub pozmienianych. Nie pomagał również fakt, iż sama Krystyna opowiadając swoje liczne przygody, za każdym razem trochę je zmieniała.

Obrazek

Christine Granville

“Kobieta Szpieg” to biografia. Ale dzięki temu, że autorka posiada tak zwane lekkie pióro, czyta się ją jak całkiem dobrą powieść – szybko i niemalże jednym tchem. Piękna kobieta, niebezpieczne akcje, namiętne romanse, to mieszanka prawie wybuchowa. Aż dziw bierze, że wszystko, co opisane jest w tej książce jest prawdą. I że przeżyła to jedna, niesamowita kobieta! Serdecznie polecam tą książkę.

Obrazek

A na koniec, z okazji dzisiejszego Dnia Kobiet życzę wszystkim kobietom samych szczęśliwych chwil (nie tylko z książką!) i wielu, wielu pięknych kwiatów dostarcz nie tylko na 8 marca. W tym dniu pamiętajmy również o odważnych, bohaterskich kobietach, które niejednokrotnie zmieniały oblicze świata.

Obrazek

Ps. Piękne zdjęcia do dzisiejszej notki zostały zrobione przez mojego kochanego Mola Książkowego – Edytkę. Zapraszam również na jej wnętrzarskiego bloga –http://homebywordsmylove.wordpress.com

This entry was posted in Ocenione książki. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s