Książką po mapie, czyli gdzie NA PEWNO wybiorę się w te wakacje.

Jest kwiecień. Po kwietniu, jak wszyscy wiemy, następuje maj (w maju mam imieniny!), po maju czerwiec, a po czerwcu… Wakacje! Wszystkie biura podróży już ostrzą sobie pazurki w oczekiwaniu na sezon urlopowy. Wygrzewanie się na plaży albo picie drineczków w hotelowych basenach brzmi jak niebo, jednakowoż dzisiaj będzie o bardziej czynnym wypoczynku – zwiedzaniu. I o książkach oczywiście. A jak do zwiedzania dołączę książki, skończy się to…:

Moim prywatnym spisem miast, w które chciałabym pojechać, bo spodobał mi się ich opis w przeczytanych książkach:

1. Barcelona – Zdecydowanie numer jeden, w szczególności dzięki książkom Carlosa Ruiza Zafona. Nikt tak pięknie nie opisuje emocji i uczuć rodzących się pomiędzy bohaterami. I nikt nie opisuje tak plastycznie i urokliwie uliczek i starych pałaców w Barcelonie. Po przeczytaniu “Cienia Wiatru” i “Gry Anioła” prawie kupiłam bilet na samolot w jedną stronę, z myślą o zamieszkaniu tam. Dopiero jak już ukradłam  gitarę i skombinowałam kapelusz (żeby się tam jakoś utrzymać) przypomniało mi się, że żaden ze mnie uliczny grajek, bo śpiewać nie umiem, a grać (pomimo wielkich starań mojego brata- gitarowego samouka i wymiatacza, który próbował mnie uczyć, przez co ja miałam siniaki na głowie, a on wybitego palca. Biedaczek, zawsze źle przyjmował porażki.) umiem tylko wstęp do Nothing else matters.

2. Paryż –  Odkąd pamiętam chciałam zawsze pojechać do francuskiego Disneylandu. Ba, do teraz jest to jedno z moich ważniejszych marzeń! A po lekturze książki Edwarda Rutherfurda myślę, że przy okazji wpadnę też zwiedzić Paryż. Powieść o tym samym tytule (tak, tak proszę państwa. “Paryż” się książka nazywa!) zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Na niemal 900 stronach opisana została dokładna historia Francji i jej stolicy. Znajdziemy tu rewolucje, dwie wojny, budowę wieży Eiffla, a do tego miłości, zdrady, intrygi, romanse, które przeżywają główni bohaterowie – członkowie kilku pokoleń czterech rodzin.To baardzo dużo jak na jednego czytelnika. Dobrze, że na samym początku książki autor zamieścił dokładne drzewo genealogiczne każdej z nich. Studiowanie go zabrało mi więcej czasu, niż samo czytanie.

3. Rzym – Włochy kocham od zawsze miłością wielką i prawdziwą. Klimat, jedzenie, nastawienie ludzi do świata, zabytki, historia… Wiele razy odwiedzałam ten kraj, ale Rzym niestety znam tylko z książek i filmów. Pod wpływem zachwytu nad biografią Audrey Hepburn ( “Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn.” autorstwa Donalda Spoto. Polecam!!), obejrzałam film “Rzymskie Wakacje” i jeszcze bardziej zapragnęłam pojeździć Vespą po uliczkach Wiecznego Miasta. A film Felliniego pt. “La Dolce Vita” tylko mnie w tym pragnieniu umocnił.

4. Londyn – a raczej cała Anglia! Od zawsze bardzo interesowała mnie kultura i historia Brytyjska. Serial “Dynastia Tudorów” połknęłam w prawie jeden dzień, tak samo jak namiętnie czytuję książki o Windsorach (Polecam: “Ta Kobieta. Wallis Simpson” – A. Sebba; “Klątwa Rodu Windsorów”U. Grunewald; “Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes -Lyon). Jeśli dołoży się do tego jeszcze książki i serial o Sherlocku Holmesie i zdjęcia, które raz po raz dostaję od znajomych, którzy Londyn odwiedzili, prawie płaczę, że jeszcze mnie tam nie było. Na dodatek ostatnio zawarłam nową, bardzo miłą znajomość. Za plecami usłyszałam jęk : “No kto nie był w dzisiejszych czasach na Wyspach..” Ja nie byłam! I najwyższy czas to zmienić.

A Wy moi drodzy? Macie miejsca, do których chcielibyście się wybrać, bo przeczytaliście o nich w książce?

This entry was posted in Misz masz and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s